شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر تصمیم گیری مدیران

قسمتی از متن پایان نامه :

مقدمه

در این فصل به مرور مبانی تئوریک و پژوهش در باب مفاهیم مربوط به موضوع خواهیم پرداخت. در بخش اول به مطالعه مفاهیم و تئوری­های عمده در زمینه تصمیم گیری پرداخته، در بخش دوم به تبیین مباحث مربوط به تکنیک های تصمیم گیری چندمعیاره پرداخته و مدل تاپسیس را نیز تبیین خواهیم داد، سپس در بخش سوم مدل مفهومی پژوهش ارائه و نهایتاً با مرور تحقیقات انجام شده به مطالعه پژوهش­هایی که تاکنون در این حوزها انجام شده می باشد، خواهیم پرداخت.

 

2-2 – تصمیم گیری چیست؟

آیا تصمیم گیری، پدیده عجیب و ناشناخته ایست یا آنکه کار راحت و ساده ایست؟ هنوز معلوم نیست که چگونه، چه موقع و کجا تصمیم ساخته و پرداخته می گردد. بقول مدیر عامل شرکت جنرال موتورز “اغلب سخت می باشد که بگویم که چه کسی و چه موقعی تصمیم گرفته می باشد و حتی چه کسی مبداء تصمیم بوده می باشد. غالبا من نمی دانم در جنرال موتورز چه موقع تصمیم گرفته می گردد ؟ من بخاطر نمی آورم که در یک جلسه کمیته‌ای بوده باشم و مسائل به رای گیری گذارده گردد. معمولا یک نفر مسائل را اختصار می نماید. دیگران با تکان دادن سر یا ابراز نظر خود به تدریج به اجماع می رسند” (Quinn, 1980).

اگرچه افلاطون روح انسانی را به ارابه­ای تشبیه کرده می باشد که توسط دو اسب خرد و احساس به حرکت می‌آید، اما در قرون اخیر دانشمندان به خرد بیشتر بها داده و از احساسات به عنوان بخشی که مانع خردورزی می باشد یاد نموده اند.[1] در تصمیم گیری تا کنون این عقیده بیشتر مطرح بوده می باشد که بشر در تصمیمات خود –آنجا که سخن از نفع و ضرر می باشد- کاملا عقلایی و بدور از احساسات اقدام می نماید. اما بعضی از شواهد مطرح در روانشناسی در سال­های اخیر نشان داده می باشد که بشر در تصمیم گیری و رفتار خود از هر دو اسب بهره گیری می نماید.

تحقیقاتی که گزارش آن در انجمن اقتصاد آمریکا در ژانویه 2005 مطرح گردیده می باشد، حاکی از آن می باشد که تکنولوژی جدید به بشر این امکان را داده می باشد تا تصویر برداری تشدید شده بوسیله مغناطیس برای مشخص کردن وظایف هر بخش از مغز نماید. این کار امکان ثبت لحظه ای فعالیت های مغز را می دهد. دانشمندان مدیریت و اقتصاد از دانشمندان پزشکی و روانشناسی خواسته­اند که امکان اینکه بشود متوجه گردید که کدام بخش از مغز کار تصمیم گیری را انجام می دهد را مد نظر قرار دهند.

بعنوان مثال، ذهن بشری موضوع ارزش مورد انتظار در حوادث آینده در اقتصاد را مورد محاسبه قرار می دهد. اینکه یک فرد در بازار بورس سرمایه گذاری می کند و یا هزینه بیمه عمر را پرداخت می نماید، بستگی به آن دارد که آن فرد چگونه آینده را در نزد خود تصویر نموده و به حوادثی که ممکن می باشد اتفاق بیفتد چه مقدار وزن بدهد. ممکن می باشد که شما ارزش مورد انتظار بیمه عمر را با اینکه کم می باشد بیشتر مورد توجه قرار دهید، زمانی که فکر می کنید با احتمال زیاد قبل از بازنشستگی شما، قیمت سهام کاهش پیدا خواهد نمود.

[1] Economic Focus: Mind Games; Economist; Jan. 15, 2005; P. 75.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

  • شناسایی عوامل موثر بر تصمیم گیری مدیران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  • رتبه بندی عوامل موثر بر تصمیم گیری مدیران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر تصمیم گیری مدیران با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه